VZTAHY – KOMUNIKACE, VNITŘNÍ DÍTĚ

(tento výklad bude na pokračování)
Už nějaký čas pozoruju na sobě, že je čas otevřít téma vztahy, ne spíš ze svého popudu je řešit, ale spíš co pozoruju v okolí a přijde mi to fakt zvláštní. Ani nevím kdy u mě nastal ten zlom, ale já vlastně nikdy moc příliš vztahy neřešila, nějak se to vyřešilo samo. 

Na úvod bych Vám chtěla napsat, jak jsem to měla já, já až na dvě výjimky jsem měla vztahy vždy dlouhodobé a to znamená, že jsem měla před manželem 3 vážné vztahy, první trval 3 roky, druhý 4 roky a ten poslední skoro 5 let. Hezká postupka, že. 
Až na toho prvního, vždy ukončily vztah partneři, protože ruku na srdce, neměli to se mnou lehký, nevěděla jsem co se sebou, a když jsem se snažila s tou svou energií a vším jsem prostě nemohla mít vztah, který by někam rostl, to nešlo. 

Začala jsem si držet myšlenku, že je lepší být s ženou, že chlapům nerozumím, ale netrápilo mě to, vůbec. A nakonec se to vyřešilo velmi rychle samo, celá ta situace byla velmi podivná kolem našeho začátku vztahu a nebylo to zrovna lehké, on 3 děti, já mladá a navíc ty okolnosti kolem, ale prostě jsem si pro sebe řekla TAK OD TEĎ TO BUDE JINAK a bylo – myslím, že vesmír čekal na tohle moje prohlášení 🙂

VZTAHY jsou práce, je to o tom, že partneři nejen, že pracují na vztahu spolu ALE pracují sami na sobě odděleně. Přestala jsem hrát hry na domněnky, co on si myslí, co on asi bude říkat. Komunikace je velmi důležitá, bez ní to prostě nejde. 

1. KOMUNIKACE 
mezi partnery je základem. Jsem ráda, že jsem se dopracovala až sem, kdy si říkáme vše a jsme schopni poslouchat, toho druhého vyslechnout – ALE POZOR poslouchat, to co opravdu říká. To znamená neinterpretovat to, jak si vy myslíte, že to říká, ale uslyšet opravdu co řekl – tento postup je ukázán i v seriálu Terapie s Rodenem. 

Například: muž mluví a žena naslouchá a pak opakuje, co říká muž.
“Cítím se ve vztahu příliš svázaný, nejsem spokojený.” 
A žena zopakuje to co říká muž, nic nepřidává jen řekne
“Slyším, že mi říkáš, že se cítíš ve vztahu příliš svázaný a nespokojený” a pak muž pokračuje dál a dostává se k tomu co je pro něj svazující.
“Potřeboval bych víc prostoru a času pro sebe.”
A žena opakuje
“Slyším, že mi říkáš, že bys potřeboval více prostoru a času na sebe.” 
A pak začne žena, když muž řekne vše co potřebuje.
“Když chceš víc prostoru, mám pocit, že mě nemáš rád.”
A muž opakuje – “Slyším, že mi říkáš, že když chci víc prostoru máš pocit, že tě nemám rád.” 

Tahle komunikace je skvělá v tom, že oba se dozví to podstatné. 
A i to co opravdu cítí ten druhý a co to pro druhého znamená. Výborné cvičení pro páry, pokud nejsou schopni normálně komunikovat a jedou v emocích a domněnkách. 

Komunikace je důležitý kámen i ve vztahu k sobě – jak mluvíte k sobě jako k ženě nebo jako k muži. Komunikovat můžete i tělem, tónem hlasu.
Líbí se mi, jak to popisují v jedné knize, že u žen nezáleží to o čem mluví, ale JAK TO ŔÍKAJÍ, to je pro muže nejvíc podstatné. Ženy toho namluví fakt hodně, ale důležité je, jak to říkají, jakou energii v tom mají, jaké postavení těla používají – takže dámy, co si bude povídat, oni muži to s námi nemají moc jednoduché. 

Muži zas neumějí vnímat ženu a být s ní v tu chvíli, to se ukázalo jako klíčové pro mě jako ženu, že ten muž je tam se mnou a vnímá mě, jakmile udělá jeden pohyb, uhne pohledem okamžitě žena cítí, že tam s ní není a pak přijdou ty věty – vnímáš mě? poslouchážš mě vůbec? Žena přesně ví a cítí, kdy ten muž je TADY a TEĎ Ďa kdy ne. Když se muž naučí svou ženu cítit a vnímat je to velká věc v tom vztahu. 

žena s zas musí uvědomit, že nemůže na muže tlačit vším co cítí a říct mu všechno, muže tím zahltí. Je třeba najít v tom rovnováhu. 

Pokud nejste schopni s druhým komunikovat a naslouchat, pak to budete mít dál dost těžký, a není to o tom kolik toho řeknete, ale jak komunikace plyne a jak ten druhý vnímá to co opravdu říkáte, pokud je komunikace v duchu domněnek či ublížených dvou dětí, tak se nedoberete nikdy žádného pořádného závěru a tady se dostáváme k dalšímu bodu a to je:

2. VNITŘNÍ DÍTĚ

Jo může to znít divně ve vztahu řešit si svoje vnitřní dítě, jenže pokud máte uvnitř trochu spratka, dítě co je ublížené, dítě co je přehlížené, dítě co má pocit, že ho nikdo nemá rád a mohli bychom pokračovat a buďme upřímní kdo ho nemá, že. Tak to do vztahu vnáší takovou energii zvláštní, kdy každý kope za svůj tým spratků a ublížených. 
Takže práce na vnitřním dítěti je opravdu důležitá – Vztah je jako bumerang, vrátí Vám přesně to co potřebujete a nezajímá nikoho, že vy to nechcete, nebo že už to nechcete zažívat – naopak odpor vede ještě k větší propasti toho co fakt chcete a toho co se Vám děje. 

Vnitřní dítě je pro mě takový zvláštní pohled do minulosti, nemusíte to tak mít vy, já to tak vnímám. Já v těch prvních vztazích byla SPRATEK, ublížené dítě co požadovalo lásku a docela jsem byla nekompromisní a jak jsem tuto dávku lásky nedostávala začal se ze spratka stávat lev co trhal chlapi na kusy. Jo…

Práce s vnitřním dítětem není hned, zapomeňte, že to vše vyřešíte během dní, týdne a měsíců – proces je prostě proces a je třeba nechat to vše plynout a jen to pomalu tahat do uvědomění. 

Jakmile ve vztahu nebo kdekoliv jinde vystrčí parůžky spratek nebo jakákoliv interpretace dítěte, tak se zastavte a podívejte se v jaké situaci se probouzí. Pokoušejte se nereagovat ale jen pozorovat ten proud a pak až budete mít klid, si sedněte dýchejte a nevnímejte své vnitřní dítě – může to být i vzpomínka na dětství, kdy tenhle pocit jste zažily. 

Dám vám příklad: 
Žena co má pocit, že ji nikdo nemá rád, není milovaná. Vždy se ji to objevuje ve vztahu s mužem, když nedělá to co ona chce. Pozoruje ten pocit a vzpomene si, že tenhle pocit cítila když ji bylo 5 let, byla smutná a chtěla, aby ji maminka pochovala, jenže maminka ten den neměla zrovna náladu, řešila nějaké problémy a místo objetí, ženě řekla, ať neřve už konečně, že na to nemá náladu. 
Když najde žena onu vzpomínku, jde za touto holčičkou jako dospělá ona sama a dá ji přesně to co potřebuje obejmutí, lásku. 

ANO, léčíte sami sebe skrze lásku a pochopení k sobě.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů